8 мар. · Ивайло Рангелов · Няма коментари
Кратко ръководство по месеци за количеството кърма, адаптирано мляко и храна, от които се нуждае бебето ви, докато расте! Колко трябва да яде бебето ми? Четете по-надолу.
Не забравяйте, че всички бебета са различни и няма точни и задължителни правила за това. Тези указания, обаче, ще ви дадат добра представа дали мъничето ви се храни правилно, както се очаква за неговата възраст.
Поради малките коремчета, новородените трябва да се хранят доста често. Знаете ли, че стомаха на новородено е само с размер на орех!
Ако кърмите , препоръките за това колко често трябва да кърмите могат да бъдат доста объркващи.
NHS (Великобритания) препоръчва храненето на бебето ви да бъде при поискване . Това означава да наблюдавате признаците на глад и да храните бебето толкова често, колкото то поиска.
Също така съвета е да се стремим към поне 8 хранения на всеки 24 часа.
Ла Лече Лига (всичко за кърменето) препоръчва да се буди новородено бебе на всеки три часа, за да суче. Те също така дават съвети за събуждане на поспаливо новородено.
Също източник на объркване може да бъде и това колко дълго трябва да продължи всяко хранене.
Претърсването на форуми само ще ви доведе до потенциална паника, докато четете за майки, чиито бебета кърмят от 10 минути до 1 час на всяка гърда.
Само не забравяйте, че всяко дете е различно. Може да имате чувството, че бебето не изглежда да иска „достатъчно мляко“, но се оказва, че то просто поема количеството по-бързо!
Имайте предвид, че бебето трябва да изпразни напълно едната гърда, преди да се премести на следващата. Това се дължи на промяната на млякото от предно към по-високо калорично задно мляко.
Ако храните с адаптирано мляко, трябва да е малко по-лесно да следите какво количество приема вашето бебе.
Бебетата хранени с адаптирано мляко, обикновено се нуждаят от храна на всеки три до четири часа и обикновено ядат около 50-75 грама на хранене.
И при двата вида хранене – сучене или от бутилка, винаги обръщайте внимание на навиците за хранене на бебето.
Знаците, които показват, че му е достатъчно, включват:
Знаци, че все още е гладно, могат да бъдат:
Имайте предвид, че макар да не можете да пренаситите кърмено бебе, трябва да сте сигурни, че няма да го прехраните с адаптирано мляко.
Не е изненадващо да очаквате увеличаване апетита на бебето по това време.
То също така ще е и по-вокално, за да ви каже, че е гладно.
Едно тримесечно бебе трябва да приема около 150 мл. мляко 6 до 8 пъти на ден.
Много от майките, които кърмят, се притесняват дали ще имат достатъчно кърма в този момент, но тялото естествено ще се приспособи към нуждите на бебето!
Това е мястото, където може да започне объркването около въвеждането на твърди храни.
Готово ли е моето бебе за твърди храни?
Как мога да знам?
Трябва ли просто да се придържа към млякото?
Много популярни марки бебешка храна заявяват, че са „подходящи за бебе от 4 месеца нагоре“.
Също така може да имате приятели или роднини, които да ви кажат, че детето ви е „готово за твърди храни“ и че „има бебета започнали с твърди храни на три месеца“.
Наред с (фалшивите) обещания, че твърдите храни ще помогнат бебето да спи през нощта, може лесно да бъдете убедени да започнете с твърди храни.
Всъщност, Световната здравна организация (заедно с NHS и Американския институт по педиатрия) съветват бебетата да не започват твърди храни до навършване на шест месеца. Преди това тяхната храносмилателна система може да не е в състояние да се справи с твърди вещества.
Съществува и риск от затлъстяване или развитие на алергии, ако захранването с твърди вещества започне твърде рано.
Тъй като бебето все още трябва да приема по-голямата част от нужните калории и хранителни вещества от млякото, захранването му с твърди вещества може да доведе до приемане на по-малко мляко/кърма и теглото им да бъде засегнато.
Има няколко признака, които често се изписват погрешно като такива, че вашето бебе е готово за твърди вещества:
Истинските признаци на готовност за твърди вещества включват:
Бебето трябва да може да прави всички тези неща, преди да се въведат твърди храни.
Когато започнете да въвеждате твърди храни, започнете с 1-3 супени лъжици за едно или две хранения на ден.
Пюрираните зеленчуци като моркови или сладки картофи са добра и здравословна отправна точка. Или пък може да предпочетете да отбиете бебето, като използвате малки парченца храна, които то може да хване.
Важно е да знаете какви храни трябва да избягвате:
Много хора също съветват бебешкия ориз като първа храна, въпреки че няма доказателства за голяма хранителна полза. Най-често препоръката в началото е да се смеси с кърмата или адаптираното мляко. Добре е след това бързо да преминете към по-ароматни храни.
Доверете се на инстинктите си и правете това, което според вас е подходящо за вашето бебе!
Просто не забравяйте, че на този етап помагате на своето бебе да експериментира с твърди храни, но основната му храна все още е кърмата или адаптираното мляко.
Около тази възраст то трябва да приема приблизително 180-200 мл. мляко около 3-4 пъти на ден. Не се изненадвайте обаче, ако започне да намалява количеството на млякото.
Постепенно трябва да въведете по-голямо разнообразие от твърди храни в диетата му през тези няколко месеца.
Това е идеалната възраст, за да започнете да предлагате ястие два от три пъти на ден!
Нека започнем с нещо апетитно:
И след това преминем към десерт като плодове или кисело мляко.
Всяко хранене може да се състои от малко бурканче пюре или от няколко хапки от т.нар. Храни за пръсти.
До този момент, бебето може да има три малки хранения на ден и може би споделя храненето с останалата част от семейството!
Каквото и да ядете, бебето може да се наслади на малки късчета от храната!
(Трябва само да сте наясно с прекомерната захар, сол и подправки, които биха могли да бъдат нездравословни или неприятни за бебето).
Уверете се, че има балансирана диета, за да е здраво и щастливо.
Освен поне 600 ml мляко на ден до навършване на една година, вероятно е вашето бебе да има нужда от вода, за да утоли жаждата си заедно с храненето.
Просто бъдете предпазливи от твърде много плодов сок (който е кисел и съдържа захари), както и от други захарни напитки.
Бебето може да пропусне още млечни храни в тази възраст, като ги намаляваме до два или три пъти дневно.
“И не забравяйте, всички бебета са различни!”
Винаги, когато не сте сигурни за хранителните навици на Вашето бебе или за наддаването на тегло, не се колебайте да говорите с Вашия лекар или педиатър.
Send this to a friend
Вашият коментар