Кога и как да въведем ягоди на бебе

11 юни · Ивайло Рангелов · Няма коментари

Кога и как да въведем ягоди на бебе

Между красивия си цвят, сладкия вкус и невероятното хранително съдържание, ягодите са любими плодове за мнозина. Сигурни сте, че бебето ви ще ги заобича, но преди да ги въведете в диетата му, има няколко неща, които трябва да знаете.

 

Горските плодове, включително ягодите, могат да бъдат богат източник на витамини и минерали. Но тъй като всяко едно бебе може да развие алергии и това, с което решите да го захранвате може да окаже влияние, е важно да въвеждате нови храни с внимание.

 
 

Кога да въведем твърди храни

 

Кога да въведем твърди храни

 

Американската академия по алергии, астма и имунология (American Academy of Allergy Asthma and Immunology – AAAAI) заявява, че много бебета между 4 и 6 месеца започват да развиват уменията, необходими за хранене с твърди храни. Тези умения включват добър контрол на главата и шията, както и способността да седи на столче.

 

Ако бебето проявява интерес към вашата храна и има тези умения, можете да въведете като първа храна оризова каша или друга единична зърнена култура. След като бебето ви е станало експерт по храненето със зърнени храни, то е готово за въвеждането на плодове и зеленчуци.

 

Можете да опитате храни с една съставка като пюре от моркови, тиква и сладки картофи, плодове като круши, ябълки и банани, както и зелени зеленчуци. Важно е да въведете една нова храна наведнъж, след което изчакайте три до пет дни, преди да въведете следваща. По този начин имате време да наблюдавате каквито и да било реакции към определени храни.

 

Според AAAAI, дори високо алергенни храни могат да бъдат въведени в диетата на бебето след като то е започнало да приема твърди храни. Високо алергенните храни включват:

 

  • Млечни продукти
  • Яйца
  • Риба
  • Фъстъци

 

В миналото препоръката е да се избягват тези храни, за да се намалят шансовете за развитие на алергии. Но според AAAAI, забавянето им може действително да увеличи риска на бебето ви.

 

Горските плодове, включително ягодите, не се считат за силно алергенна храна. Но може да забележите, че те могат да причинят обрив около устата на бебето ви. Киселинните храни като плодове, цитрусови плодове и зеленчуци и домати могат да причинят дразнене около устата, но тази реакция не трябва да се счита за алергия. Вместо това, това е реакция към киселините в тези храни.

 
 

Въвеждане на ягоди на бебе

 

Въвеждане на ягоди на бебе

 

Има и други съображения, когато въвеждате ягоди на вашето бебе за първи път. Конвенционално отглежданите ягоди имат високи концентрации на пестициди. За препоръчване е по възможност да купувате органични плодове, за да избегнете това.

 

Съществува и потенциал от задушаване. Целите ягоди или дори нарязаните на парчета, могат да бъдат опасност от задушаване на бебета и дори на малки деца. Вместо нарязани на парчета, опитайте да пасирате ягодите. Измийте осем до 10 ягоди и отстранете стъблата. Поставете в блендер или кухненски робот с висока мощност и смесете, докато стане гладка консистенция.

 
 

На каква възраст да представим ягоди на бебето?

 

Много родители се чудят кога е точното време да добавят ягоди към диетата на бебето. Ягодите са потенциална високо алергенна храна (https://babyfoodpedia.com/hranitelni-alergii-koga-da-se-trevozhim/) и като такава, те наистина трябва да се избягват до 12-месечна възраст, а дори и по-дълго време, ако вашето семейство има анамнеза за алергии.

 

“Обърнете внимание, че препоръките за въвеждане на алергенни храни на бебето се променят! Проучване от 2008 г. и много проучвания, направени след това, показаха, че чакането да въведете определени храни на вашето бебе може и да не предотврати появата на атопична реакция (екзема). Мнозина специалисти сега предполагат, че на бебетата могат да бъдат въведени потенциални алергични храни още от самото начало (за тези, които нямат известна история за хранителни алергии).”

 

Макар че твърдите храни не трябва да се въвеждат преди 4 до 6-месечна възраст, няма актуално убедително доказателство, че забавянето на въвеждането им след този период има значителен защитен ефект върху развитието на атопична реакция, независимо от това дали кърмачетата се хранят с адаптирано мляко или кърма. Това включва забавяне на въвеждането на храни, които се считат за силно алергенни, като риба, яйца и храни, съдържащи фъстъчен протеин.

 

Защо много търговски бебешки храни, предлагани на пазара, съдържат ягоди?

 

Пресните ягоди понякога могат да причинят хранителни реакции при бебета. Варените и обработени ягоди, от друга страна, обикновено не причиняват. Това е така, защото топлинната пастьоризация унищожава компонента, отговорен за реакциите.

 
 

Защо ягодите са добри за бебето?

 

Защо ягодите са добри за бебето?

 
 

Ето някои здравните ползи от ягодите:

 

  • Богат източник на витамин В, С и К, който спомага за изграждането на мускулите и дава сила.
  • Съдържа диетични фибри, които подпомагат храносмилането.
  • Складиране на минерали като калий, манган и мед, които повишават имунитета.
  • Съдържа феноли, които предотвратяват рака.
  • Тъй като този плод е пълен с ползи за здравето, трябва да се опитате да го включите в храната на вашето бебе.

 

Ягоди (1 чаша сурово пюре)

 

ВИТАМИНИ:

 

  • Витамин А – 12230 IU
  • Витамин С – 136 мг
  • Тиамин – 0.05 мг
  • Рибофлавин – 0.05 мг
  • Витамин К – 5.0 мкг
  • Фолат – 56 мкг
  • Ниацин – 1.01 мг

 

МИНЕРАЛИ:

 

  • Калий – 355 мг
  • Фосфор – 56 мг
  • Магнезий – 22 мг
  • Калций – 37 мг
  • Натрий – 2 мг
  • Желязо – 0.9 мг

 

Също така съдържат следи от цинк, манган и мед.

 
 

Няколко идеи с ягоди

 

Няколко идеи с ягоди

 
 

Натурално ягодово пюре

 

Съставки:

 

2 чаши пресни ягоди

 

Начин на приготвяне:

 

Стъпка 1: Измийте ягодите и отстранете листата и стъблата

Стъпка 2: Нарежете ги на две

Стъпка 3: Пасирайте до гладка консистенция.

 
 

Канарски пъпеш и ягоди

 

Съставки:

 

  • 1 чаша нарязан канарски пъпеш (без кора и семена)
  • пресни ягоди (нарязани на половина)

 

Начин на приготвяне:

 

Поставете пъпеша и ягодите в блендер и пасирайте, докато не останат едри парчета. Избягвайте прекаленото пасиране, тъй като това ще разводни много пюрето. Подходящо е и за замразяване.

 
 

Манго, ягоди и банан

 

Съставки:

 

1 узряло манго

1 чаша пресни ягоди

1 голям банан

1 чаша кисело мляко

 

Начин на приготвяне:

 

Стъпка 1: Измийте и обелете плодовете

Стъпка 2: Нарежете плодовете на кубчета

Стъпка 3: Пасирайте всички плодове блендер

Стъпка 4: В чиста купа добавете слой кисело мляко, слой плодово пюре, друг слой кисело мляко и така нататък, докато изчерпите продуктите. Може отгоре да поръсите с пшеничен зародиш.

 
 

Кремообразни мечтани ягоди

 

Съставки:

 

1/2 чаша пасирани ягоди

1 чаша маскарпоне

капка ванилия

 

Начин на приготвяне:

 

Стъпка 1: Смесете пюрето от ягоди и ванилия с маскарпонето и пасирайте.

Стъпка 2: Охладете преди да сервирате. Може да го използвате за намазване върху палачинки или бейгъл.

 
 

Храни, подходящи за комбиниране с ягоди

 

  • ябълки
  • банани
  • боровинки
  • киви
  • манго
  • папая
  • праскови
  • кисело мляко

 
 

Ето няколко съвета за безопасно хранене с ягоди:

 

  1. Никога не давайте цял плод:

Препоръчително е да не давате на бебето цяла ягода. По-добре е да го нарежете на малки парченца. Можете да правите това, докато бебето ви се научи да яде само.

 

  1. Пасирайте:

Ако искате да премахнете потенциалната опасност от задушаване с ягодите, просто пасирайте, преди да поднесете на бебето.

 

  1. 4-дневното правило:

Всеки път, когато въвеждате нова храна на бебето си, уверете се, че изчакате най-малко три дни до следващата му доза. Това ще ви помогне да разберете дали вашето бебе има някаква алергия или потенциален проблем поради новата храна.

 

  1. Никога не прекалявайте:

Дори ако бебето ви е свикнало да консумира ягоди, по-добре е да не прекалявате с количеството. Можете да му дадете четвърт или половин чаша ягоди или други плодове на дневна база. Не забравяйте, че е важно да давате на вашето малко дете разнообразие от плодове и зеленчуци, така че диетата му да е здравословна и балансирана.

 

По-добре е да се консултирате с педиатър, преди да въведете нова храна на бебето. Не забравяйте да отбележите как то реагира на новата храна.

 

 

ягоди на бебе
 
 
 

Ивайло Рангелов

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Абонирайте се за бюлетина и вземете БЕЗПЛАТНА електронна книжка

Без спам! Прочети Политика за поверителност за повече информация.

БЮЛЕТИН

Абонирайте се за бюлетина на Babyfoodpedia!

СВЪРЖЕТЕ СЕ С НАС



Send this to a friend