17 юли · Ивайло Рангелов · Няма коментари
К
огато правите домашна бебешка храна, можете да експериментирате с различни вкусове и текстури за вашето бебе и най-доброто е, че имате възможност да използвате по-голямо разнообразие от съставки, отколкото се намират в търговската бебешка храна.
Повечето традиционни марки бебешки храни не включват билки и подправки в своите опаковки, от което губи бебето.
Възползвайте се от гъвкавостта на домашно приготвената бебешка храна и използвайте ежедневните подправки и билки, за да оживите бебешките храни.
Това е чудесен начин да помогнете за разширяването на вкусовите рецептори на бебето, както и то да свикне с вкусовете на домашната храна.
В много страни бебетата не се хранят с безвкусни оризови зърнени храни, а биват запознати с подправките още от начало. В Индия например, добавят малко къри към храната на бебето още в най-ранна възраст.
Тайландските семейства често включват кокосово мляко, лимонена трева, тамаринд и дори чили при хранене на бебетата с твърди храни.
Латино бебетата са изложени на вкусовете на прекрасни билки и подправки, като кимион, кориандър и дори люти чушки!
Насърчавайте детето си да бъде авантюрист! Добавете канела, джинджифил или кардамон към плодовете. Разбъркайте малко мента в грах и картофи.
Просто имайте предвид, че бебето яде малки количества, така че внимавайте да не прекалите с количествата. Започнете с една малка щипка подправка във всяко ястие и гледайте как бебето реагира.
Може да откриете, че вашето мъниче споделя любовта ви към босилек и отвращението ви към кориандъра. Или може да откриете, че вече има вкусови предпочитания към него.
Не добавяйте захар или сол, това може да насърчи бебето ви да развие вкус към тези нездравословни добавки.
Повечето педиатри ще препоръчат това да стане поне след 8-ми месец, за да се въведат подправки и билки. Тази препоръка често е свързана със спиране на храносмилането, отколкото с възможни алергични реакции.
Ако вашето бебе се справя добре с храни и не изглежда да има храносмилателни разстройства, то спокойно продължете с подправките!
Както всяка друга нова храна, следвайте “4 дневното правило”, когато въвеждате подправки и билки. Както винаги, обсъдете въвеждането и употребата на подправки с педиатъра на вашето бебе.
Не забравяйте, че ако кърмите, бебето вече е имало досег с вкусове на някои билки и подправки. Ароматите им се прехвърлят чрез кърмата., като помагат за създаването и развитието на вкус към подправени храни.
Пресни или сушени, видовете билки и подправки, които можете да добавите към бебешките храни зависи изцяло от вас. Бих препоръчал да използвате всички подправки и билки, които обикновено се използват при готвене на храни за „големи деца“.
Използването на подправки и билки в бебешките храни е чудесен начин да предложите интересни вкусове без да използвате захар или сол. Въпреки, че никога не се препоръчва да добавяте захар или сол към храната на бебето, може да добавите някои неща, за да „подправят“ или да овкусят храната на бебето.
Ето няколко страхотни билки и подправки за бебето, които може да пробвате:
Подправките, отбелязани по-горе, могат да бъдат прекрасно допълнение към храната на вашето бебе. Ако храните, които консумирате в семейството включват много подправки, тогава представянето им на бебето възможно най-рано е изключително важно.
За добавянето на тези ароматни екстри не е нужно да чакате, докато вашето мъниче достигне до детска възраст.
БОНУС! Въвеждане на подправки рано и често един ден може да ви накара да си помислите: „Ехаа, никога не сме използвали сол или захар в храната на нашите деца“.
Представете си, че отглеждате дете, което не зависи от изкуствени подсладители, за да му се повиши апетита и да се наслади на уханията.
Опитайте тези предложения за ежедневни храни за бебето:
Ябълково пюре: използвайте канела, индийско орехче, бахар, ванилия, джинджифил
Круши: джинджифил, канела, капка ванилия или дори мента
Банани: канела, джинджифил, бахар, ванилия
Обикновено кисело мляко: използвайте с мента, канела, индийско орехче, ванилия, джинджифил, бахар, кардамон
Сладки картофи: Използвайте с индийско орехче, канела и/или кардамон
Тиква: с канела, индийско орехче, джинджифил и тиква с ванилия
Моркови: с босилек и чесън – печени канелени моркови също са сладки.
Зелен боб: с чесън на прах
Картофено пюре: използвайте с копър или чесън
Зимна тиква: с канела, индийско орехче, бахар, джинджифил
Паста: използвайте риган, чесън, босилек
Овесена каша или други зърнени храни: използвайте плодове, канела и индийско орехче, щипка ванилия
Ориз: с канела, индийско орехче, кардамон, джинджифил
Киноа: използвайте канела, индийско орехче, щипка ванилия, кардамон
Пиле / Пуйка:
* Бележка относно ванилия и други течни ароматни екстракти
Чиста ванилия и други течни аромати / екстракти, в зависимост от пазара / страната, в която може да живеете, често съдържат голямо количество алкохол. Алкохолът се използва за извличане и запазване на вкуса на подправката.
Когато използвате ванилия като ароматизатор за вашата бебешка храна, уверете се, че използвате ванилова кора или есенция на ванилия, която не е означена като „чиста“.
Можете да използвате чиста ванилия за добавяне към храни, които се готвят или пекат, тъй като алкохолът ще се изпари. Никога не добавяйте каквото и да е ароматизиране към шишето с адаптирано мляко или кърма.
Не забравяйте винаги да се консултирате с вашия педиатър относно въвеждането на твърди храни за бебето и специално обсъдете всички храни, които могат да поставят рискове за алергията за вашето бебе.
Category: 10-12 месеца, 13-18 месеца, 19-24 месеца, 6-9 месеца, Обща информация, Хранене, Хранителни вещества
Send this to a friend
Вашият коментар