17 дек. · Ивайло Рангелов · Няма коментари
Научете повече за това, кога бебето ви може да яде жълтъци от яйца или цели яйца и някои идеи за вкусни бебешки рецепти.
От гледна точка на храненето, яйчните жълтъци са определено по-хранителни от белтъците. Белтъците съдържат предимно белтъчини, натрий и калий, но жълтъците са мястото, където се откриват най-полезните хранителни вещества.
Те съдържат витамини от В група, здравословни мазнини, холин, а също и мастноразтворимите витамини А и D. Също така, алергиите и чувствителността към протеините в белтъците са много по-чести.
Скъпи холестерол, знам, че не е твоя вината. Само се опитваше да помогнеш
Холестеролът в яйцата и другите храни е силно демонизиран, но ролята, която той играе за нашето здраве, е сериозно неразбрана.
Повечето съвременни заболявания се дължат на хронично възпаление.
Не от вида, който се случва след нараняване, а от вида, който се случва на клетъчно ниво. Предполагаемите виновници на това възпаление са пушенето, преработената храна, замърсяването и стреса.
Често, благодарение на хранителни добавки в организма настъпва дисбаланс на омега-6 мазнини (възпалителни) до омега-3 мазнини (противовъзпалителни), дължащи се на индустриални масла от семена (напр. рапица).
Това възпаление причинява увреждане на нашите артерии и телата ни се опитват да се лекуват и поправят с помощта на холестерол, за да “залепят” увреждането.
Колкото повече увреждания продължават да се появяват, толкова повече холестерол използват телата ни, за да постелят вътрешността на нашите артерии, причинявайки атеросклероза.
За съжаление, холестеролът се намира на мястото на престъплението, като „запушва“ артериите, когато в действителност се използва от тялото ни като защитен механизъм срещу увреждане. След това се предписва диета с ниско съдържание на холестерол, което не винаги е правилно.
Майката природа осигурява на бебетата перфектната храна: кърмата, където има всички необходими хранителни вещества, за да се развива бебето.
Кърмата е богат източник на холестерол, осигуряващ близо шест пъти повече количество от това, което възрастните приемаме от храната. Това е много важен компонент на майчиното мляко и решаващо за здравето и развитието на бебето.
Може би знаете, че ние получаваме витамин D от слънцето, но знаехте ли, че холестеролът на кожата ни прави това възможно? Отново Майката Природа ни дава храни с перфектната симбиотична връзка.
Храни, съдържащи холестерол, също съдържат вит. D3 и мазнини (необходими за абсорбирането на вит. D).
Ето защо получаването на витамин D от храната и от слънцето е по-ефективно, отколкото от добавки. Това е друго усложнение при нискохолестеролна диета, тъй като това се равнява на диета с недостиг на витамин D.
От едва 5 грама мазнини в яйчен жълтък, само 1,5 грама (31%) са наситените мазнини. Мононенаситените мазнини са общо 1,9 грама (38%) и полиненаситените са 0,68 грама (14%). Съотношението на съдържанието на мазнини в яйцето е близко до постигането на диетичните пропорции, които се препоръчват понастоящем като: 1/3 наситени, 1/3 мононенаситени и 1/3 полиненаситени.
Яйцата, особено белтъците, са едни от първите 8 от всички алергени. Повечето педиатрични източници са на мнение, че яйчните жълтъци може да се въведат, когато бебето е на около 8 месеца.
Трябва да се знае, че белтъци не трябва да се дават на бебето преди да навърши 1 година. Много изследвания, направени върху кърмачета с яйчни алергии, установяват, че докато детето достигне 5-годишна възраст, алергията се израства.
Това е добра новина, тъй като яйцето е силно питателна и важна част от храненето.
Препоръките за въвеждане на яйца за бебето се променят! Проучване от 2008 г. и много проучвания, направени след това, показват, че чакането да въведете яйца на вашето бебе не може да предотврати всяко атопично (екзема) заболяване.
Много хора сега предполагат, че на бебетата могат да бъдат въведени в яйца от самото начало (за тези, които нямат известна история за хранителни алергии и/или яйчни алергии).
Въпреки, че твърдите храни не трябва да се въвеждат преди 4 до 6-месечна възраст, няма актуално убедително доказателство, че забавянето на въвеждането им след този период има значителен защитен ефект върху развитието на атопично заболяване, независимо от това дали кърмачетата се хранят с адаптирано мляко или кърма.
Това включва забавяне на въвеждането на храни, които се считат за силно алергенни, като риба, яйца и храни, съдържащи фъстъчен протеин.
Сега можем да кажем на майките: Ако сте кърмили само за 4 месеца и детето ви не е изложено на риск от алергия, можете да въведете нова храна още на 6 или 8 месеца.
Начин на приготвяне:
Стъпка 1: Сварете твърдо яйцето
Стъпка 2: Отлепете черупката и го разполовете
Стъпка 3: Отделете жълтъка
Стъпка 4: Разбъркайте жълтъка в адаптирано мляко, кърма, кисело мляко, ябълков сок или каквото е подходящо за вашето бебе.
_________________________________
Начин на приготвяне:
Стъпка 1: Отделете белтъка от жълтъка на яйцето (можете да използвате черупката за това).
Стъпка 2: Загрейте малко зехтин или масло в тиган
Стъпка 3: Разбийте жълтъка в купа с адаптирано мляко, кърма или сок и прехвърлете в тиган.
Стъпка 4: Гответе на средна температура при непрекъснато разбъркване, докато се приготви напълно.
_________________________________
Съставки:
яйчни жълтъци
пюре от зеленчуци или плодове
Начин на приготвяне:
Стъпка 1: Отделете белтъка от жълтъка на две яйца.
Стъпка 2: Загрейте зехтин или масло в тиган
Стъпка 3: Разбийте жълтъка в купа с с адаптирано мляко, кърма или сок и прехвърлете в тиган.
Стъпка 4: Добавете супена лъжица пюре от зеленчуци или предварително приготвени меки кубчета зеленчуци, докато сте разбъркали жълтъците.
Стъпка 5: Гответе на средна температура при непрекъснато разбъркване, докато стане напълно готово.
_________________________________
Съставки:
1 или 2 твърдо сварени жълтъка
1 чаша сварен ориз
1/4 чаша пюре или нарязани на кубчета меки варени зеленчуци като моркови, броколи или сладки картофи
Начин на приготвяне:
Смесете всички съставки и разбъркайте добре. Ако е необходимо, пасирайте или намачкайте до предпочитаната консистенция за бебето.
_________________________________
Начин на приготвяне:
Стъпка 1: Отделете белтъка от жълтъка на две яйца.
Стъпка 2: Загрейте зехтин или масло в тиган
Стъпка 3: Разбъркайте и добавете жълтъците в тигана. Гответе ги докато жълтото не започне да променя цвета си и да се втвърдява – обърнете жълтъците (точно както правите с цели пържена яйца).
Стъпка 4: Продължете да ги пържите, докато бъдат напълно готови
Вариант: Използвайте формички за бисквитки, за да отрежете фигури от яйчните жълтъци.
Прехвърлете фигурите на яйчния жълтък върху чинията на бебето и добавете някои малки кубчета от любимите му плодове като гарнитура.
Можете също така да добавите креативност и да сготвите жълтъците вътре в металните формички. Просто омазнете с олио формичките и ги поставете в тигана, след което добавете вътре разбърканите жълтъци.
_________________________________
Намачкайте твърдо сварени яйчни жълтъци и към тях може да добавите продукти за различни комбинации:
_________________________________
Съставки:
Начин на приготвяне:
Стъпка 1: Загрейте зехтина в малък тиган
Стъпка 2: Разбийте 2 жълтъка в купа
Стъпка 3: Добавете овесена каша и плодове или зеленчуци към затоплената тенджера, след това добавете яйчените жълтъци
Стъпка 4: Внимателно разбъркайте и изпържете, докато жълтъците станат напълно готови.
Стъпка 5: Разчупете овесеният омлет на малки парченца, които бебето лесно да дъвчи.
Ябълки
Круши
Броколи
Моркови
Карфиол
Грах
Сладък картоф
Ечемик
Леща за готвене
Ориз
Не забравяйте, винаги се консултирайте с вашия педиатър относно въвеждането на твърди храни за вашето бебе и специално обсъдете всички храни, които могат да поставят алергични рискове за вашето бебе.
Category: 10-12 месеца, 10-12 месеца, 13-18 месеца, 13-18 месеца, 6-9 месеца, 6-9 месеца, Обща информация, Рецепти, Хранене
Send this to a friend
Вашият коментар