18 сеп. · Ивайло Рангелов · Няма коментари
Тези 8 лесни и полезни рецепти за бебе са подходящи за деца, навършили 8 месеца. Някои от тях са подходящи и за бебета, които започват да ядат твърди храни на 6-месечна възраст.
Това са някои подправки и меки пюрета или нарязани на малки парченца плодове, зеленчуци, меса, макаронени изделия и млечни продукти като кисело мляко и сирене.
Макароните, зеленчуците и плодовете трябва да бъдат сготвени, пасирани или намачкани с вилица (бананите се нуждаят само от намачкване). Сурови плодове също често се въвеждат на този етап.
Месото и протеините, като яйчен жълтък, трябва да се готвят и да се пасират или нарежат на малки меки хапки. Ако предлагате Тофу, не е необходимо първо да го готвите.
Не забравяйте, че бебето няма да има кътници, докато не навърши 14-18 месеца. Храната трябва лесно да се размачква между венците.
Етап 2 Бебешка храна е термин, който се отнася за бебешки храни, които са по-плътни и текстурирани. Също така имат съставки, които са подходящи за бебета на възраст над 7-8 месеца, като месо и подправки.
Тези храни трябва да са подходящи за бебета, които започват да овладяват „дъвченето“ на храната и напълно губят всякакъв вид рефлекс на езика. Търговските етап 2 бебешки храни в този диапазон са насочени към бебета на възраст между 7-8 месеца.
Етап 2 бебешки храни са все още на най-ниското ниво в алергичната скала, но на този етап често се въвеждат млечни и/или пшенични продукти. Това обикновено са по-влакнести храни, малко по-киселинни и съдържат по-голямо количество протеини. Тези храни трябва да се понасят и усвояват добре. Някои от тях включват леща, боровинки и яйчен жълтък.
Съставки:
Начин на приготвяне:
Стъпка 1: Изсипете адаптираното мляко или водата, натрошените зърна и стафидите в тенджерка.
Стъпка 2: Достигнете до точката на кипене, като бъркате непрекъснато, докато зърнената храна поеме течността.
Стъпка 3: Намалете котлона и покрийте с капак.
Стъпка 4: Оставете тенджерката при ниска температура само да къкри за 20-30 минути.
Незадължително: Добавете нарязани банани, нарязани ягоди, боровинки или праскови.
Съставки:
Начин на приготвяне:
Стъпка 1: Смесете всички горепосочени съставки в средна тенджера.
Стъпка 2: Гответе на средно-слаб огън за 30 минути или докато оризът омекне и поеме водата.
Стъпка 3: Разбъркайте ориза с 1/8 чаша мляко, загрейте в продължение на още 10 минути. Следете внимателно, за да сте сигурни, че консистенцията остава като за супа, но да не е пастообразна.
Стъпка 4: Разбърквайте често, за да спрете прилепването към дъното на тенджерката и прибавете още мляко или вода, ако е необходимо.
Стъпка 5: Сервирайте топло, след което прехвърлете останалата част в хладилника.
Стъпка 1: Пригответе пастината, както е указано на опаковката. Не добавяйте мляко. Разбъркайте с банана и сервирайте.
Стъпка 2: Добавете адаптирано мляко или кърма по желание.
*Няколко източници твърдят, че не трябва да се въвежда пшеница до 1, 2 или дори 3 годишна възраст. Повечето обаче посочват и приемат, че пшеницата може да бъде въведена на възраст около 8-9 месеца. Най-добре е да изчакате въвеждането на пшеница, докато не сте сигурни, че Вашето дете няма реакции към ориз, овес или ечемик. Обърнете се към педиатър.
Смесете тези комбота с кисело мляко или зърнени храни или просто ги разбъркайте и сервирайте. Можете също така и да ги сготвите за допълнителни вкусове.
Опитвали ли сте някога печени плодове? Ако не, силно го препоръчвам. Печените плодове са естествено сладки, меки и толкова вкусни 🙂
Стъпка 1: Отстранете вътрешността със семките, като оставите кората на ябълките.
Стъпка 2: Поставете малко масло (ако бебето е готово или е запознато с млечни продукти) от вътрешната страна на ябълките (поръсете малко канела, ако бебето вече е запознато с този вкус).
Стъпка 3: Поставете в тавичка с достатъчно вода, за да покриете леко ябълките – около 2 см.
Стъпка 4: Печете в фурна на 200 градуса за 30 минути или докато ябълките омекнат; не забравяйте да проверявате нивото на водата.
Стъпка 5: След като са изпечени ябълките, нарежете ги на малки парченца и ги подавайте с пръсти или ги намачкайте на каша.
Витамини: A, C, K, Фолат
Минерали: калий, натрий, фосфор, желязо, магнезий, калций
1 чаша боровинки (пресни или замразени)
1/2 чаша вода
Стъпка 1: Кипнете водата. Добавете боровинките и оставете да къкри в продължение на 15 минути, докато омекнат.
Стъпка 2: Запазете течността* и използвайте лъжица за да преместите боровинките в миксер и пасирайте.
Стъпка 3: Ако е необходимо, добавете част от течността към боровинките.
Стъпка 4: По желание може да добавите и зърнени култури, за да се сгъсти.
*Течността от варенето на боровинките може да използвате като сок или да я смесите със зърнени храни и др.
За бебета: Използвайте 1 чаша от вече направеното пюре от боровинки. Смесете с банан и кисело мляко в блендер и пасирайте.
За малки деца: Нарежете банана.Сложете боровинките в микровълнова печка, докато сокът започне да тече, около 30 секунди. Поставете малко кисело мляко в чиния и отгоре банани, боровинки и пшеничен зародиш и сервирайте. Това ще стигне за 2-3 порции.
Витамини: A, C, K, Фолат
Минерали: калий, фосфор, магнезий, калций
Стъпка 1: Обелете кивито
Стъпка 2: Намачкайте с вилица – добавете зърнени култури (ако желаете), за да се сгъсти.
Стъпка 3: Постигнете гладка, тънка консистенция. Кивито не е необходимо да се готви, тъй като обикновено се въвежда на възраст, когато бебето може да приема сурови плодове.
* Кивито е с високо съдържание на витамин С и също така е киселинно. Може да изчакате да го представите на бебето, когато то е на 10 месеца или повече.
Витамини: A, C, K, Фолат
Минерали: калий, фосфор, магнезий, калций
Стъпка 1:
1/4 чаша нарязан, мек пъпеш, без семки. Отстранена кората.
Стъпка 2:
Пасирайте или намачкайте с вилица – добавете зърнени култури (ако желаете), за да се сгъсти до постигане на гладка консистенция.
*Пъпешът не се нуждае от варене, тъй като обикновено се въвежда в епоха, тъй като обикновено се въвежда на възраст, когато бебето може да приема сурови плодове. Може да бъде приготвена на пара, за да омекне.
Send this to a friend
Вашият коментар