22 окт. · Ивайло Рангелов · Няма коментари
Когато става въпрос за хранене на бебето с твърди храни, разнообразието е есенцията на живота. Изследванията показват, че колкото повече плодове и зеленчуци яде едно бебе преди определена възраст, толкова е по-вероятно е да приема разнообразие от продукти, докато навърши шестгодишна възраст. И когато става въпрос за алергени като фъстъци и яйца, педиатрите препоръчват да ги предлагате на вашето бебе преди 12-ти месец. Следва списък с 20 храни за бебето, които може да въведете преди навършване на една година. Така, че се гответе!
Вече няма твърди и строги правила за това с какво да се храни първо вашето бебе (освен опасността от хранене с мед и задушаване). Независимо дали решите да дадете на бебето си зеленчуково пюре, оризова каша, пюре от пиле или парче диня, предложете му само една нова храна на всеки три дни и внимателно внимавайте за признаци на алергична реакция.
Бебетата се хранят с очите си, както правят възрастните, а кое е по-красиво от яркочервените или тъмнокафявите плодове? Сервирайте малки или нарязани плодове като храна за пръстите или ги смесете в блендера за неустоимо пюре.
Нарастващите мозъци на бебетата се нуждаят от DHA и омега-3 мастни киселини, които са от съществено значение за когнитивното развитие. За щастие, сьомгата е пълна с тях. Целта е да храните бебето със сьомга най-малко веднъж седмично. Задушете някоя рибка или я изпечете – вкусна храна за по-големи бебета.
Неотдавнашно изследване показа, че храненето с фъстъци на бебета – дори и тези с висок риск от алергии – преди навършване на една година, всъщност може да предотврати алергии от фъстъци. Никога не давайте на бебето си цели фъстъци или супена лъжица фъстъчено масло – и при двете има опасност от задшаване. Вместо това, размажете малко фъстъчено масло върху тост или филийка като храна за пръстите или разбъркайте малко в пюре. Започнете с фъстъците, едва след като бебето Ви вече е опитало и толерирало други по-традиционни храни и, както винаги, консултирайте се с вашия педиатър, ако имате някакви въпроси или притеснения.
Помислете извън кутията за бебешки храни, като включите малки количества лук, праз, пилешко месо и чесън в диетата на бебето си. Когато се приготвят, тези подсилващи вкусовете добавки прибавят мека, пикантна нотка към пюрета и крехки бебешки ястия. В края на краищата, ако искате да започнете едно приключенско ядене, храненето с бебешката храна с вкус е умен старт.
Повечето бебета са готови да опитат нови храни. Понякога те правят смешни и забавни гримаси или дори отказват нова храна веднъж или два пъти (или повече!). Но не се отказвайте от предлагането, особено когато става дума за листни зеленчуци, наистина някои от най-здравословните храни на планетата. Позволете на бебето да свикне със земния вкус на спанак, къдраво зеле и манголд и ще продължите по пътя към изграждането на приключенско и здравословно ядене в бъдеще.
Ако семейството ви яде месо, не се плашете от говеждото. То е пълно с протеини и цинк, това е идеална ранна храна. Сервирайте го пюрирано или смесено с картофи, сладки картофи или зеленчуково пюре.
Няма причина да ограничавате бебето до старомодна оризова каша. Опитайте зърнени култури, направени от овес, киноа, кафяв ориз или други цели зърна. Тези храни обикновено имат повече фибри и често са по-вкусни.
Намачканата мускатна тиква е класическа храна за бебета по основателна причина. Вкусът е сладък, така че обикновено е точен удар като храна за бебето и е пълна с витамин А.
Яйцата са една от онези храни, които педиатрите препоръчват да изчакаме с въвеждането, но вече не е така. С около шест грама белтък на яйце, плюс здравословни мазнини и холин (за здравословни очи), те са почти перфектната храна. И също така са изключително лесни за приготвяне. Просто смесете яйце със зеленчуково пюре и направете омлет или нарежете твърдо сварено яйце за по-лесно хранене.
Когато мислим за добри източници на желязо, често се сещаме за месо, но знаете ли, че лещата е пълна с него? За разлика от зрелият боб, тя не се нуждае от накисване и се комбинира добре с разнообразие от пикантни добавки, като зеленчуци, къри на прах и пресни билки.
Продължете да разширявате хранителните хоризонти на бебето си с тези храни:
Send this to a friend
Вашият коментар